NASZA KADRA

Ryszard Karpiński

Doktor nauk o kulturze fizycznej, docent AWF Katowice. Członek Kapituły Polskiego Związku Pływackiego d/s przekwalifikowań na stopień licencjonowanego trenera kl. I i mistrzowskiej. Absolwent AWF w Warszawie. Posiada najwyższe uprawnienia branżowe - trener pływania klasy mistrzowskiej, instruktor wykładowca WOPR, instruktor ratownictwa wodnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W latach 1958 - 1971 pływak, medalista mistrzostw Polski i rekordzista Polski (zawodnik KS "Neptun" Stargard i AZS-AWF Warszawa). Wieloletni trener w MKS "Pałac Młodzieży Katowice". Szkoleni przez niego pływacy zdobyli ponad 20 medali na mistrzostwach Polski i na mistrzostwach świata w ratownictwie wodnym.

Od roku 1971 nauczyciel akademicki w AWF Katowice, do roku 2012 kierownik Zakładu Pływania i Ratownictwa Wodnego. Autor książek: "Nauczanie Pływania", "Pływanie. Podstawy techniki. Nauczanie", "Pływanie - sport, zdrowie, rekreacja", „Ratownictwo wodne”(red.), „Nauczanie pływania i podstaw nurkowania”, „Pływanie sportowe, korekcyjne i rekreacyjne” oraz ponad 100 publikacji traktujących o pływaniu. Wyszkolił kilka tysięcy trenerów i instruktorów pływania oraz ratowników wodnych różnych stopni. Współtwórca programów szkoleniowych Polskiego Związku Pływackiego na stopień licencjonowanego instruktora i trenera pływania.

Jakub Karpiński

Doktor nauk o kulturze fizycznej, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, laureat Stypendium Naukowego Ministra Szkolnictwa Wyższego, trener pływania klasy mistrzowskiej, specjalista z zakresu treningu funkcjonalnego, suplementacji oraz dietetyki sportowej.

Trener Główny sekcji pływackiej AZS AWF Katowice. W latach 2015-2017 członek sztabu trenerskiego Kadry Narodowej Juniorów w pływaniu odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne. Od 2017 roku członek sztabu trenerskiego Kadry Narodowej Seniorów w pływaniu (trener główny podczas m. in. Uniwersjady w Tajpej - 2017, Uniwersjady w Neapolu - 2019, Uniwersjady w Chengdu - 2023, Mistrzostw Europy w Kazaniu - 2021, Mistrzostw Świata w Abu Dabi - 2021). Członek sztabu trenerskiego Kadry Narodowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Trenowani przez niego zawodnicy to finaliści Igrzyski Olimpijskich, medaliści Mistrzostw Świata, wielokrotni medaliści Mistrzostw Europy, Uniwersjady, Pucharów Świata, rekordziści Polski i medaliści Mistrzostw Polski. W  sezonie 2021 trener zespołu NY Breakers podczas elitarnych zawodów International Swimming League. Aktualnie trener Kadry Narodowej Seniorów w pływaniu przygotowujący do Olimpiady w Paryżu.

W przeszłości trener w Plymouth Leander Swimming, wiodącym ośrodku pływackim na Wyspach Brytyjskich, gdzie pod okiem Jona Rudda był członkiem sztabu szkoleniowego m.in. złotej medalistki olimpijskiej w pływaniu Ruty Meilutyte. Odbył również staż na Uniwersytecie Lizbońskim. Autor prac naukowych nt. wpływu treningu hipoksycznego na lądzie na wydolność tlenową pływaków. Współautor książki „Pływacki atlas ćwiczeń na lądzie".

W roku 2022 decyzją władz Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN) został nominowany na członka pierwszej w historii tej organizacji Komisji Kształcenia Trenerów.

Jolanta Karpińska

Magister rehabilitacji ruchowej z przygotowaniem pedagogicznym. Nauczyciel dyplomowany. Wieloletni staż w pracy z dziećmi i młodzieżą z wadami postawy. Instruktor pływania. Współautorka podręcznika „Sport. Zdrowie. Rekreacja”, „Pływanie sportowe, korekcyjne i rekreacyjne”.

Autorka publikacji z zakresu korekcji wad postawy ciała. Konsultantka w Śląskiej Szkole Pływania do spraw gimnastyki leczniczej i korekcyjnej.

Zapamiętaj mnie (90 dni)